Czym jest Osteopatia

Dziś krótki wpis dla Państwa, w celu uświadomienia czym jest Medycyna Osteopatyczna i czym na co dzień zajmują się nasi specjaliści. Chcemy wyjść na przeciw Państwa potrzebom i wskazać drogę do odzyskania zdrowia i poprawy jakości życia we wszystkich płaszczyznach jego odczuwania.
Osteopatia to system medycyny manualnej, w którym ludzkie ciało stanowi nierozerwalną całość. System ten, jest oparty o całościowe spojrzenie na ludzki organizm, w którym aktualny problem wskazywany przez pacjenta stanowi jedynie drogowskaz do postawienia diagnozy. Ojcem Osteopatii był dr Andrew Taylor Still, amerykański lekarz, który odrzucił swoją praktykę chirurgiczną, na rzecz manualnej pracy z pacjentami.
Podejście Stilla zakłada wzajemne połączenie budowy ludzkiego ciała i procesów, które w nim zachodzą. Zadaniem osteopaty jest integrowanie ciała na płaszczyźnie struktury i funkcji, co wspomaga mechanizmy autoregulacji. W ten sposób, każdy pacjent jest traktowany w sposób indywidualny, który pozwala na specyficzne postępowanie terapeutyczne.
Jak wygląda wizyta u osteopaty? Pierwszym etapem wizyty jest wywiad. Odnosi się on do aktualnie zgłaszanych problemów, a także do całej historii chorobowej pacjenta, włączając tu urazy, operacje, przyjmowane leki czy choroby współistniejące. Istotnym aspektem jest również dieta, codzienne nawyki, przeciążenia związane z wykonywanym zawodem oraz kontrola stresu. Często wspominamy Państwu o filarach zdrowia, które obejmują aktywność fizyczną, zbalansowaną dietę, sen i regenerację oraz odpowiednią kontrolę stresu. Wszystkie wspomniane aspekty, bardzo mocno nawiązują do filozofii osteopatycznej, którą kierujemy się w pracy z pacjentami.Podczas wywiadu osteopata zadaje wiele pytań pozornie niezwiązanych z problemem, ale mają one kluczowe znaczenie dla holistycznej oceny stanu pacjenta. Wnikliwy wywiad w połączeniu z badaniem manualnym daje podstawy do ustalenia planu terapii, który może obejmować jedną lub kilka wizyt.Kolejnym etapem jest obserwacja i wspomniane już badanie osteopatyczne, które mają na celu określenie obszarów najbardziej zaburzonych. Osteopata ocenia jakość tkanek, zakres i jakość ruchu poszczególnych segmentów kręgosłupa czy stawów obwodowych. W celu precyzyjnego określenia dysfunkcji, posługuje się także testami z zakresu badania ortopedycznego i neurologicznego itd.. W sytuacjach wymagających dodatkowej diagnostyki, sugeruje pacjentowi wykonanie badań uzupełniających tj. RTG, USG, MRI czy badania krwi. Na podstawie zebranych informacji, ustala diagnozę oraz plan terapii.Ostatnim etapem wizyty jest terapia osteopatyczna, która ma na celu równoważenie patologicznych napięć i zaburzeń zarówno na poziomie strukturalnym jak i funkcjonalnym. Postępowanie terapeutyczne jest dostosowane do aktualnego stanu pacjenta i obejmuje techniki manipulacyjne w obrębie stawów, mięśni i powięzi, narządów wewnętrznych oraz struktur układu nerwowego. Po przeprowadzonej terapii, pacjent zostaje ponownie zbadany w celu ustalenia obiektywnych zmian w zaburzonych obszarach oraz subiektywnych odczuć związanych chociażby z bólem. Wizyta kończy się zaleceniami dla pacjenta, które wspomagają proces regeneracji, tym samym skracając proces rekonwalescencji. Zalecenia mogą dotyczyć zmiany nawyków żywieniowych, reedukacji w zakresie czynności dnia codziennego czy określonych ćwiczeń fizycznych.

Z jakim problemem warto się zgłosić do osteopaty:

  • problemy w obrębie układu ruchu, tj. bóle mięśni i stawów, bóle kręgosłupa, bóle głowy
  • problemy w obrębie układu pokarmowego, tj. wzdęcia, zaparcia, biegunki, refluks,
  • problemy w obrębie układu moczowo-płciowego, tj. nietrzymanie moczu, nawracające stany zapalne dróg moczowych, bolesne miesiączki
  • problemy w obrębie układu nerwowego, tj. drętwienia i mrowienia, zespoły korzeniowe (rwa kulszowa), zaburzenia czucia

Cele Osteopatii :

  • usunięcie barier dla podstawowych czynności fizjologicznych
  • szukanie pierwotnej lezji (przyczyn dysfunkcji) i jej leczenie
  • uwolnienie ograniczeń ruchomości oraz funkcjonalnych zaburzeń tkanek
  • zmniejszenie ucisku na nerwy i naczynia krwionośne
  • wywołanie zmian metabolicznych, biochemicznych i krążeniowych
  • wzmocnienie własnych zdolności organizmu do samo-uzdrowienia

Wymienione zaburzenia są oczywiście przykładowe. Jeżeli mają Państwo wątpliwości, czy wizyta u osteopaty, może być rozwiązaniem uporczywych problemów, prosimy o kontakt.Marcel Mieszkalski

www.fizjopassion.pl

Przewiń do góry